Debelost in ledvična bolezen

Debelost, ki je dosegla epidemične razsežnosti in bo v naslednjem desetletju predvidoma zajela že 40 % svetovnega prebivalstva, je močan dejavnik tveganja za bolezni ledvic.

 

Opredelitev debelosti

 

Debelost je običajno opredeljena na podlagi indeksa telesne mase (ITM), ki je razmerje med telesno maso (kg) in kvadratom telesne višine (m2). ITM od 25 do 30 kg/m2 pomeni prekomerno telesno težo, ITM 30 kg/m2 ali več pa debelost. ITM je enostavno izračunati, je pa s tem parametrom težko oceniti količino visceralne maščobe, ki je povezana s tveganjem za presnovne in srčno-žilne bolezni. Količino visceralne maščobe je mogoče natančneje oceniti z obsegom pasu ali razmerjem med obsegom pasu in bokov. Na povečano tveganje za presnovne in srčno-žilne bolezni kaže obseg pasu, ki meri več kot 88 cm pri ženskah oziroma več kot 102 cm pri moških.

 

Povezava med debelostjo in ledvično boleznijo

 

Poleg tega, da poveča tveganje za razvoj sladkorne bolezni in arterijske hipertenzije, ki sta glavna dejavnika tveganja za razvoj kronične ledvične bolezni (KLB), debelost tudi neposredno vpliva na razvoj KLB in končne ledvične odpovedi KLO. Številne populacijske raziskave so pokazale povezavo med debelostjo ter razvojem in napredovanjem KLB. Nekatere raziskave so potrdile povezavo med večjim obsegom pasu in slabšimi ledvičnimi izidi (albuminurijo, zmanjšano glomerulno filtracijo, KLO) neodvisno od ITM. 

 

Mehanizmi, odgovorni za vpliv debelosti na ledvice

 

Debelost povzroča zapletene presnovne spremembe, ki na različne načine vplivajo na razvoj in napredovanje bolezni ledvic preko mehanizmov, ki še niso natančno raziskani. Delno so škodljivi učinki debelosti posledica razvoja sladkorne bolezni in arterijske hipertenzije, delno pa so povezani z neposrednim endokrinim delovanjem maščevja, v katerem nastajajo hormoni, kot so adiponektin, leptin in rezistin. Njihovi učinki vključujejo pospeševanje vnetja, oksidativni stres, moteno presnovo maščob, aktivacijo sistema renin-angiotenzin-aldosteron, povečano tvorbo insulina in razvoj odpornosti proti insulinu. Ti dejavniki v ledvicah povzročijo značilne patološke spremembe, kot so ektopično kopičenje maščob, povečano odlaganje maščob v ledvičnem sinusu, glomerulna hipertenzija, povečana prepustnost glomerulov, patološko povečani glomeruli ter fokalna ali segmentna glomeruloskleroza. Pojavnost tako imenovane z debelostjo povezane glomerulopatije se je med letoma 1986 in 2000 povečala za desetkrat. Debelost je prav tako dejavnik tveganja za nastanek ledvičnih kamnov in različnih malignomov, tudi ledvičnih.

 

Preprečevanje napredovanja KLB pri debelih bolnikih

 

Raziskave potrjujejo učinkovitost zmanjšanja telesne teže in uporabe zaviralcev angiotenzinske konvertaze v zdravljenju KLB pri debelih bolnikih. Sistematični pregled raziskav, ki so vključevale debele bolnike s KLB je pokazal, da so ukrepi za zmanjšanje telesne teže privedli do znižanja krvnega tlaka ter zmanjšanja glomerulne hiperfiltracije in proteinurije. 

 

Paradoksalni pa so rezultati raziskav, ki kažejo, da je debelost pri bolnikih z napredovalo KLB ali KLO povezana z manjšo umrljivostjo. Pojavljajo se različne razlage, zakaj je temu tako, vendar dokončnega odgovora strokovnjaki še ne poznajo.

 

Smiselna so priporočila o spremembah življenjskega sloga za zmanjšanje telesne teže pri debelih bolnikih, ki so izpostavljeni tveganju za razvoj KLB ali že imajo KLB zgodnejše stopnje, zlasti je priporočen nadzor sladkorne bolezni in arterijske hipertenzije. Za debele bolnike s KLB brez sladkorne bolezni ali arterijske hipertenzije – ti so v manjšini – pa priporočila za zmanjšanje telesne teže niso tako trdno podprta z dokazi.

 

Sklep

 

Debelost je eden najmočnejših dejavnikov tveganja za pojav KLB. Poleg z debelostjo povezane glomerulopatije se pri debelih ljudeh pogosteje pojavljajo tudi ledvični kamni in rak ledvic. Za preprečevanje razvoja in napredovanja KLB je smiselno ozaveščanje populacije o škodljivih učinkih debelosti na ledvica ter uvajanje ukrepov za preprečevanje in obvladovanje debelosti.

 

Vir: 

 

Kovesdy CP, Furth SL, Zoccali C; World Kidney Day Steering Committee. Obesity and kidney disease: hidden consequences of the epidemic. J Nephrol. 2017 Feb;30(1):1-10.

https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs40620-017-0377-y