Onkološki konzilij – multidisciplinarna obravnava bolnikov z rakom

Mnoge strokovne smernice priporočajo multidisciplinarni pristop k obravnavi bolnikov z rakom. Multidisciplinarni onkološki konziliji so redni formalni sestanki ključnih specialistov, ki običajno potekajo enkrat na teden in so namenjeni razpravi o najustreznejših diagnostičnih in terapevtskih postopkih za posameznega bolnika. Tako lahko bolnik pride do natančnejše diagnoze in optimalnega zdravljenja. Na onkološkem konziliju običajno sodelujejo specialist internistične onkologije, kirurg, radioterapevt, patolog in drugi specialisti – odvisno od vrste konzilija. V večini akademskih bolnišnic potekajo konziliji, specializirani za določeno vrsto raka. Na onkološkem konziliju so lahko obravnavani vsi bolniki ali pa samo bolj zapleteni. 

 

Mnenje onkološkega konzilija se lahko razume tudi kot skupinsko drugo mnenje, ki temelji na z dokazi podprtih priporočilih ali mnenjih strokovnjakov, kadar dokazov ni na voljo. Mnogi zdravniki cenijo občutek varnosti, ki ga nudi mnenje konzilija.

 

Rezultati raziskav iz Združenega kraljestva so pokazali, da je posebno usposabljanje članov multidisciplinarnega tima privedlo do boljše komunikacije v timu, večjega zadovoljstva bolnikov in izboljšanja kliničnih izidov.

 

Raziskave za oceno učinkovitosti onkoloških konzilijev so sicer omejene, vendar kažejo, da imajo odločitve onkoloških konzilijev pomemben vpliv na postavitev diagnoze in izbiro zdravljenja. Onkološki konzilij zagotavlja, da so v proces diagnostike in zdravljenja vključeni specialisti vseh relevantnih področij, omogoča koordinacijo zapletene multidisciplinarne obravnave bolnikov, prispeva k udejanjanju kliničnih smernic in poenotenju klinične prakse ter prepoznavanju bolnikov, primernih za vključitev v klinične raziskave. Priporočila konzilija lahko izboljšajo izide zdravljenja raka in prispevajo k smotrnejši rabi zdravstvenih virov, zdravnikom pa nudijo priložnost za pridobivanje novega znanja. Razumevanje koristnih učinkov onkološkega konzilija je glede na porabljen čas in opravljeno delo strokovnjakov zelo pomembno, zato je to predmet mnogih raziskav in razprav.    



Vir:

 

El Saghir NS, Keating NL, Carlson RW, Khoury KE, Fallowfield L. Tumor boards: optimizing the structure and improving efficiency of multidisciplinary management of patients with cancer worldwide. Am Soc Clin Oncol Educ Book. 2014:e461-6.